/Megszűnőben a vidéki vendéglátóhelyek
Megszunoben_a_videki_vendeglatohelyek

Megszűnőben a vidéki vendéglátóhelyek

A vidéki vendéglátóhelyek egyre kevesebb számban vannak jelen, s ez már nem csupán a kistelepüléseket érinti. A pandémia, az elmúlt évek gazdasági intézkedései és a változó adókörnyezet egyaránt kihívás elé állította a vendéglátós szakmát. Az energiaárak emelkedéséhez hozzájött az alapanyagok árának növekedése, és persze mindezzel együtt az infláció elképesztő mértékéről sem feledkezhetünk meg.

Akik korábban hétvégenként étterembe jártak, most rendszerint másra költik az erre szánt pénzt. Az idegenforgalmi szempontból frekventált helyszíneken ugyan van rá esély, hogy behozzák a szezonban a forgalmat a vendéglátósok, de az egész éves üzemelés gyakran már nem éri meg. Mi a helyzet a vidéki vendéglátóhelyek esetében? Hova tűnnek a kiskocsmák, a lángosozók és az eldugott, hangulatos éttermek?  

Minden ötödik vendéglátóhely már bezárt?

A tapasztalatok azt mutatják, hogy már nem csupán a kistelepüléseken szűnnek meg a vendéglátóhelyek, hanem a városokban is egyre többen húzzák le a rolót. A fél évvel ezelőtt, 2023. decemberi adatok szerint minden ötödik vendéglátós döntött úgy, hogy nem folytatja tovább. A működést az energiaárakkal, az alapanyagokkal és a munkaerő költségeivel sokan már nem tudják úgy kihozni, hogy ne kellene drasztikus módon emelni az árakat. Nyilvánvaló, hogy lokációtól függ, hol mennyit nyelnek le a vendégek – a szó anyagi értelmében-, de a kisvárosokban a menüs helyeken túl nem sok étterem és pizzéria képes megélni.  

Még futnak a keresett térségek vendéglátóhelyei

A fővárosban és a népszerű látványosságok környékén más a helyzet, itt a turisták és a magasabb keresettel rendelkezők eltartják a szakmát. A probléma azonban nyilvánvaló, hiszen a vendéglátósok néha meglepően magas jövedelemért sem találnak szakembereket, főleg nem akkor, ha szezonális üzemelésről van szó.

Vidéken a legrosszabb a helyzet

Miként mutatkozik meg ez a gyakorlatban? Várhatóan idén is tele lesznek nyáron a hotelek, és a nyaralók tulajdonosai sem panaszkodhatnak. Ha utazik a magyar, akkor sokkal többet megenged magának, mint egyébként, így a pizzéria és az étterem is bőven bele szokott férni. Ettől viszont a tény tény marad. Tavaly év végén minden ötödik vendéglátóhely bezárt. A kisebb városokban és településeken lassan nem marad olyan helyszín, ahol összejöhetnének a barátok, ennek pedig társadalmi és szociális hatásai is nyilvánvalóan mérhetők.