Megéri manapság könyvet írni? Egyáltalán olvas-e a mai kor embere? Könyvet írni divat. Megteszik influencerek, celebek, írnak érdekes és érdektelen emberekről. Megjelennek olyan tartalmak, amelyeket még végigolvasni is tortúra, miközben tehetséges elsőkönyvesek kézirata fekszik a fiókban, mert egyszerűen nincs pénzük a kiadásra.
Elsőkönyvesként a legnehezebb
Elsőkönyvesként a legnehezebb boldogulni, pláne akkor, ha nincs ismert neved. Ha nem vagy több százezres követőtáborral rendelkező influencer vagy youtuber, nem ismernek a tévéből, nem vagy híres, és azt sem tudják, hogy létezel, akkor a könyved nagy valószínűséggel senkit nem fog érdekelni. Tényleg ennyire szomorú lenne a valóság? Lehetetlen könyvet kiadni annak, aki rajong az írásért, de nincs kétmilliója a magánkiadásra?
Akár kiadói kiadás is lehetséges!
Hit nélkül nehéz belevágni egy könyv megírásába, és még nehezebb mögé tenni azt a munkát, ami végül a kiadáshoz vezet. Nem lehetetlen a kiadói kiadás, érdemes elsőkörben megkeresni azokat a kiadókat, amelyek fogadnak kéziratokat, és szerzői hozzájárulás nélkül vállalják az esetleges kiadást. Persze nagy reményeket ne fűzzünk a dologhoz, ugyanis nagyon jó írói vénával kell rendelkezni ahhoz, hogy ezt a nagy kiadók bevállalják.
Megéri könyvet írni? Mennyit ér meg Neked?
Egyfajta opciót jelent a szerzői kiadás. Ilyenkor magad intézet a nyomdai előkészítést, keresel szerkesztőt, tördelőt, nyomdát, és gondoskodsz a megfelelő borítótervezésről is. Ha a kezedben van a könyv, csak azt követően jön a könyvmarketing és a széles körű terjesztés. Nem értesz ezekhez? Nincs időd bajlódni velük, vagy valóban profikra bíznád a dolgot? Akkor jöhet a magánkiadás! Itt viszont igencsak mélyen zsebbe kell nyúlnod. Ha azt szeretnéd, hogy olyan nagy üzletekbe és webshopokba bekerüljön a könyved, mint a Libri, a Bookline, vagy például a Book24, akkor a terjesztést is szakemberekre célszerű bízni.
Tanulj, írj és írj!
Kezdőként nem fogsz megélni a könyvírásból. Amikor azonban az a kérdés, hogy megéri-e könyvet írni, akkor a választ magadnak kell tudnod. Ha jó írónak érzed magad, akkor írj! Ahelyett, hogy az üres dokumentumot bámulnád, írj! Javítani mindig könnyebb, mint csak gondolatban szövögetni a történeted. Tanulj az írásról! Ezt akár autodidakta módon is megteheted a megszámlálhatatlan online tartalomnak köszönhetően. Végül spórolj, és ha magánkiadásban gondolkozol, akkor nem árt körültekintően megválasztani az ezzel foglalkozó csapatot.