Az albérlet választási nehézségek nem csupán a fiatal korosztályt érintik. A tapasztalatok szerint a 30-40-es korosztályban is szép számmal akadnak, akik ilyen vagy olyan okoknál fogva még nem tudtak saját otthont teremteni. Míg a felsőoktatásban való részvétel gyakran szükségessé teszi az albérlet fizetését, addig a már munkavállalás szempontjából aktív korosztályban leginkább az önerő hiánya, vagy a hitelkamatok összege az, ami egyelőre a kivárásra ösztönöz.
Cél az ideális albérlet?
Létezik egyáltalán ilyen? Mitől lesz optimális a választás? Az árak nyilvánvalóan nem elhanyagolhatók, de a leendő élettér kapcsán a minőség mellett sem mehetünk el. Az ár-érték arány az, amit leginkább szem előtt tartanak az albérleti piacon nézelődők. A fővárosban 250 ezer forint környékén indulnak a megfelelő ingatlanok, de a vidéki nagyvárosokban sem sokkal jobb a helyzet, igaz, ezekben már 120-150 ezer havidíjért is hozzá lehet jutni egy felújított, kétszobás lakáshoz.
Még mindig túl kicsi az albérleti kínálat?
A tanévkezdés környékén úgy érezhetjük, hogy az árak megugranak, a kínálat pedig soha nem lehet elég széles. Budapesten és a megyei jogú városokban általában nincs gond azzal, ha valaki albérletet szeretne találni. Más a helyzet a kisvárosokban és településeken, ahol korlátozott a választék, sőt, sok helyen egyáltalán nincs is elérhető albérlet.
Albérlet választási nehézségek: átalakult az ingatlanpiac
Az ingatlanpiacon észlelhető változások nem újkeletűek. Az energiaválság és az inflációs nyomás nagymértékben rányomta a bélyegét a kialakult helyzetre. Az értékesítés a hitelfelvételi kedv csökkenésével egyre kevésbé vált megvalósítható opciónak, így sokan az albérletbe kiadás mellett tették le a voksot ahelyett, hogy áron alul értékesítették volna az ingatlant. A keresleti oldalon is átalakultak a szokások. A magyar már igencsak meggondolja, hogy mire és mennyi hitelt vegyen fel. Szülői támogatás nélkül akár a harmincas években is még egyértelműen az albérlet az egyetlen opció.
Egyre fontosabb a kiszámíthatóság
Az árak természetesen mennek felfelé, és csökkenés egyelőre nem várható. Az érdeklődők sok esetben nyitottak az előre eltervezett árat illetően, hiszen nagyon nem mindegy, hogy milyen feltételekkel lehet bérelni az ingatlant, és annak állapota megfelel-e az elvárásoknak. A közjegyző előtt kötött szerződés, vagy az ingatlanirodán keresztüli ügyintézés egyre kedveltebb az albérletet keresők körében. Az albérlet választási nehézségek között a kiszámíthatatlanság és a megfelelő szerződéses háttér hiánya még mindig jelen van.